ارديبهشت 04, 1393 اخبار
 اخبار و مقالات
برگزاری مسابقه کشوری طراحی سردر مبادی ورودی مشهد

تاریخ ایجاد   جمعه 04 شهريور 1390  تعدادمشاهده  3981 بازگشت

 

 امروز با گسترش و توسعه شهرها، مبادي ورودي به مسيرهاي سريع السير، براي تردد وسايل نقليه موتوري شکل گرفته است و زمين هاي مجاور نيز به كاربري‌هاي مزاحم و ناسازگار با محيط تبدیل شده است كه بي نظمي و اغتشاش بصري اين فضاها را تشديد مي كنند. از این رو به منظور ساماندهي و تعيين معيارهايي براي مبادي ورودي شهر، مدیریت طراحی و بهسازی محیط شهری به برگزاری مسابقات کشوری مبادی ورودی مشهد اقدام نموده است.
برگزاری مسابقه کشوری طراحی سردر مبادی ورودی مشهد
 
مدیر طراحی و بهسازی محیط شهری ورودی هر شهر و پیرامون آن‌ها را از فضاهای مهم شهری عنوان کرد و افزود: مسابقه طراحی سردر ورودی نیشابور در تابستان امسال به صورت کشوری برگزار می‌شود.
مهندس حسین برلیانی با بیان اینکه بايد در امر فرهنگ جهش‌ها و قدم‌هاي بلند برداشت، گفت: مسیر ورودی نیشابور واقع در منطقه هفت مشهد می‌باشد که فراخوان مسابقه با همکاری شهرداری منطقه هفت به صورت عمومی برگزار می‌شود.
وی بر اهمیت ویژه‌ ورودی نیشابور به لحاظ فرهنگی و مذهبی تاکید و اضافه کرد: مشاور تهیه طرح (بالادست) نیز با توجه به ویژگیهای ائمه، تفسير حديث سلسلة‌الذهب و ورود بیشترین زائر، از مسیر نیشابور به مشهد به بررسی این محور از ابتدای جاده نیشابور تا میدان آزادی با مساحت تقریبی 20هکتار جهت افزایش کیفیت سیما و منظر شهری، پرداخت؛ در نهایت ایجاد چشم اندازی مناسب در سردر ورودی مورد توجه قرار گرفت.
وی بافت تاریخی را راه پژوهش بر جنبه ‌های اجتماعی هر شهر دانست و تصریح کرد: هویت کالبدی تنها بخشی از هویت شهر است که برای شناخت ابعاد مختلف شهر مشهد کار زیادی انجام نشده است.
وی از بارگاه منور رضوي به عنوان هویت پر رنگ شهر مشهد یاد کرد و اذعان داشت: مبادی ورودی مشهد باید به گونه‌ای طراحی شود که زائر به محض ورود، متوجه جايگاه معنوی شهر مقدس مشهد شود و خود را براي تشرف به بارگاه ملکوتي حضرت رضا (ع) آماده کند.
 وی خاطر نشان ساخت : در طراحی‌های فیزیکی و محیطی به تمدن، آداب ورسوم و شخصیت‌هایی مانند حضرت آیت الله خامنه‌ای، شهید هاشمی ‌نژاد، سرداران شهید کاوه- برونسی، دکتر شریعتی و ..... نیز که بخشی از هویت شهر مشهد محسوب می‌شوند، توجه نمود.
وی ادامه داد: براي رسیدن به راهکارهاي مناسب در طراحي و ساماندهي ورودي کنوني شهرها ، یکی از اساسی‌ترین موضوعاتی که بايد در نظر گرفت توجه به ماهيت مفهوم ورودي و شناخت پديده اي آن‌ها می‌باشد.
وی دستیابی به هویت شهری در فضاهای تخصصی شهرسازی و معماری را در ابعاد مختلف به ویژه ارتباط آن با فرهنگ زیارت را امری ضروری بیان کرد و اظهار داشت: این موضوع به طور گسترده در مدیریت طراحی و بهسازی محیط شهری در حال ارزیابی و پیگیری می‌باشد.
مدیر طراحی وبهسازی محیط شهری با اشاره به اینکه از توان اساتید مجرب کشوری جهت انتخاب طرح های برتر بهره‌گیری می‌شود، افزود: هم اکنون دبیرخانه فراخوان در حال شکل گیری می‌باشد و برای ارسال آثار فرصتی مبنی بر دو ماه و 15 روز پیش بینی شده است. همچنین به نفراتی که طرح‌های آنان از سوی هیات داوران برگزیده اعلام شود، جوایز نقدی اهدا خواهد شد.
وی افزود: طراحی ورودی قوچان از سه راه فردوسی تا میدان پارک، واقع در مناطق1، 2، 10و 11 نیز در دستور کار شهرداری مشهد جهت برگزاری مسابقه کشوری قرار گرفته است که پس از برنامه ریزی‌های لازم اعلام فراخوان خواهد شد.
  بخشهای مختلف سایت